První lásky

Dětské lásky z druhého konce světa

Je to ohromné dobrodružství žít na druhé straně světa. O to větší, že máme možnost prožívat ho s dětma. Je úžasné sledovat, jak rostou, učí se a dospívají v prostředí, které je naprosto vzdálené tomu, v němž jsme vyrůstali my. Je úžasné sledovat jejich kroky, začátky i všechna jejich “poprvé” ve světě, který je tak odlišný od toho našeho.

Se zatajeným dechem sledujeme jejich neobvyklá dětská přátelství. Prožíváme s nimi kamarádství místních dětí z ulice, dětí ze Sumby, Sumatry nebo Aceh, dětí z Australlie, Nového Zélandu i z Evropy. S napětím je vyprovázíme, když chtějí přespat v luxusních vilách kamarádů ze zámoří i v těch nejchudších domech místních lidí, kde pak spí na jediné matraci s kamarády i jejich rodiči.

A prožíváme tu s nimi i jejich první lásky. Obdiv k někomu blízkému, první rande i první doteky. Dvěma z našich dětí jsme navíc adoptivními rodiči, a tak máme v oblasti citů jiné vnímání i jiný vkus. O to zajímavější, barevnější, překvapivější a mnohdy i divočejší pro nás první lásky a vztahy našich dětí jsou.

A jaké jsou lásky na druhé straně světa? Nejsou o nic menší ani méně opravdové než ty u nás. Mnohdy však máme pocit, že jsou mnohem rychlejší. Nevím, jestli je to tím místem, tou dobou nebo třeba sociálními sítěmi, ale jakoby se najednou na všechno nějak moc spěchalo. Jakoby zkušenosti, city a tajemství, která jsme my objevovali mnohem později, chtěli děti poznat co nejdříve.

Navíc tu do lásky vstupují i další vlivy, které u nás tolik neznáme. Odlišnost náboženství, příslušnost ke kastě a společenské vrstvě, a hlavně jazyk. Chodit tu s muslimskou dívkou z vyšší kasty, která mluvil indonésky, ale doma s rodiči jen balijsky, vyžaduje pro dospívajícího kluka obrovskou dávku odhodlání, citu i odvahy.

A tak s úžasem, obdivem a vděčností sledujeme dospívání našich dětí na druhé straně světa. Pozorujeme jejich první kroky na jejich cestě životem a vůbec netušíme, kam je jednou zavedou. Jsme ale ohromně vděční, že na té cestě s nimi a pro ně můžeme být.

Mějte moc krásný a šťastný den

S úctou a láskou,

Život trochu jinak

Pokud chcete vědět víc o našem životě na druhé straně světa, nebo nás jen podpořit, přečtěte si naši knihu. Nechte si vyprávět příběh o odvaze vydat se za svým snem. Příběh o naději, že přes všechny nesnáze a trápení je svět tím nejúžasnějším místem k životu.

Ze srdce děkujeme 🙏🍀

PŘEČTĚTE SI NÁŠ PŘÍBĚH
Napište komentář
NAHORU