Už nejsem táta

Bapak a Botak

Život někdy přináší změny, které jsme si neplánovali. Jsou někdy v životě situace, které by nás ani ve snu nenapadly. A život na druhé straně světa je takových změn a situací plný.

Když jsme před 7 lety přijeli na Bali, přijeli jsme i se třemi malými dětmi. Jejich “mami” a “tati” byla plná lásky, důvěry a touhy po ujištění, že je všechno v pořádku.
“Tati” mi dnes už děti neříkají. Není to proto, že se by už na mě nedívaly se stejnou důvěrou a láskou. Je to proto, že pro vyjádření své důvěry a lásky používají jiná slova a jiné jazyky.

Pro Edu jsem “bapak”, protože právě tak se tady tátovi říká. Jsem pro něj “bapak” stejně, jako mají svého “bapak” i ostatní jeho kamarádi. Edovým primárním jazykem je indonéština a mít tak svého “bapak” je pro něj ujištěním, že je všechno v pořádku i tady na druhé straně světa.
U holek je to trochu jiné. Obě se postupně naučily vyjadřovat své city především v angličtině. Niki pak od té doby, co začíná chodit s klukama, ovládla svět svých citů v indonéštině.

A tak ani pro holky už dávno nejsem “táta”. Jsem pro ně “botak”. V tom slově je ukryta jejich dětská hravost, ohromná láska i jakási výjimečnost, kterou se mnou mají spojenou. V indonéštině to slovo znamená “plešoun” a právě tím pro ně jsem. Jejich pro ně plešounem, kterého nemá nikdo jiný na světě, jen ony samy pro sebe.
Vím, zní to asi zvláštně. Dětská náklonnost, láska a důvěra si však často hledá svoji vlastní cestu. Zvlášť v prostředí, kdy se děti vyjadřují třemi jazyky. Pro mě není důležité, jak přesně mi děti říkají, ale co ve mě vidí. Jsem šťastný, že pro Edu můžu být jeho bapakem, protože právě toho ve mě potřebuje vidět. Jsem šťastný, že pro holky můžu být botakem, protože to jim dává pocit jistoty a výjimečnosti.

Není důležité, jestli jsem táta, bapak nebo botak. Důležité je, že tím vyjadřují a vnímají lásku a důvěru. Věřím, právě tak to teď má být.

Pokud chcete vědět víc o našem životě na druhé straně světa, nebo nás jen podpořit, přečtěte si naši knihu. Nechte si vyprávět příběh o odvaze vydat se za svým snem. Příběh o naději, že přes všechny nesnáze a trápení je svět tím nejúžasnějším místem k životu.

Ze srdce děkujeme 🙏🍀

PŘEČTĚTE SI NÁŠ PŘÍBĚH
Napište komentář
NAHORU